Co to jest tauryna? Działanie i skutki uboczne

Podobnie, jak w przypadku innych suplementów, także w odniesieniu do tauryny panuje wiele nieporozumień. Postaram się to i owo wyjaśnić. Z artykułu dowiesz się czym jest tauryna, jakie ma działanie, zastosowanie i czy ma skutki uboczne.

Czym jest tauryna?

Tauryna to aminokwas (choć wiele źródeł precyzuje, iż nie jest to typowy aminokwas i nawet nie zalicza tego związku do aminokwasów), który w niewielkich ilościach organizm ludzki może produkować samodzielnie. Jednak zużywa do tego sporo innych substancji odżywczych. Działa jako neuroprzekaźnik, a także transmiter kreatyny do mięśni. Dzięki temu przyspiesza procesy regeneracji powysiłkowej i chroni białka mięśniowe przed rozpadem.

Uważa się także, że poprawia zdolność koncentracji i pamięć. Do pewnego stopnia ma korzystny wpływ na wzrok. Z wiekiem nasz organizm produkuje go samodzielnie coraz mniej, co odbija się na możliwościach fizycznych i intelektualnych.

Bardzo modna jeszcze kilka lat temu

Czytając taki krótki opis można szybko uznać, że warto wydać pieniądze na suplementację tauryną. Oczekiwano po niej wspaniałych rezultatów w sporcie i w procesach uczenia się. Z tego powodu tauryna była bardzo modnym suplementem kilka lat temu.

Potem przyszło rozczarowanie i dziś przeczytacie na większości for sportowych, że szkoda na nią pieniędzy.
Przeglądam od czasu do czasu tego typu dyskusje i rzuca mi się w oczy, że ludzie oczekują od suplementów jakichś cudownych efektów.

Winni są temu do pewnego stopnia twórcy reklam. Niesamowite przyrosty masy mięśniowej i siły, to zapewnienie pojawiające się w opisie wielu suplementów. Nic dziwnego, że ostatecznie musi przyjść rozczarowanie. Szkoda, bo w ten sposób zniechęca się ludzi do wielu wartościowych suplementów.

Nie jestem zwolennikiem stosowania suplementacji bez umiaru. Vince Gironda twierdził, że błędem kulturystów jest zarzucanie suplementów, jak i stosowanie ich bez umiaru. Rozumiem też, że najlepsza byłaby po prostu naturalna żywność. Tylko, gdzie ją obecnie znaleźć? W sklepie?

Własne odczucia

Zajmijmy się jednak na razie tylko tauryną. Kupując ten suplement nie możemy spodziewać się cudów. Jednak jego długotrwałe stosowanie może dać nam sporo korzyści. Na pewno dobrze działa jako antykatabolik.

Trudno mi się osobiście wypowiadać na temat poprawy pamięci przez ten suplement. Nie oczekujcie też, że nagle zaczniecie po kilku tabletkach wyciskać więcej na siłowni. Jednak na pewno ma korzystne działanie na układ nerwowy, a tym samym zmniejsza ryzyko przetrenowania. Zauważyłem po sobie, że przyjmowanie tauryny ma duży wpływ na wzrok. Oczy o wiele mniej męczą się przy pracy z komputerem.

Dyskusje i kontrowersje

Muszę też dodać ważną uwagę. Tauryna jest chyba najbardziej kontrowersyjnym legalnym suplementem dla sportowców. Stąd pewnie owe negatywne opinie na forach. Nawet w dyskusji na Wikipedii znajdziecie sporo zastrzeżeń. Z tego punktu widzenia można kwestionować część podanych przeze mnie informacji.

Trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat poszczególnych funkcji tauryny. Badania nie są tu zgodne. Czasem winne mogą być niedokładne tłumaczenia z innych języków. Z racji tych niejasności, najbardziej miarodajne pozostają dla mnie mimo wszystko odczucia reakcji własnego organizmu.
Na pewno będzie przesadą sugerowanie, iż tauryna może przeciwdziałać depresji. Jednak jej niedobory mogą mieć wpływ na stan psychiczny. Problem jest jednak bardziej złożony i nie możemy go sprowadzać do przyjmowania lub nie jakiegoś suplementu.
Podobnie rzecz się ma z przeciwdziałaniem hipoglikemii lub też hiperglikemii. Niejasność wynika zapewne z niedbałości edytorów poszczególnych źródeł internetowych. Niedopatrzenie jest bardzo poważne!

Na pewno tauryna działa insulinopodobnie. Nie zauważyłem po niej spadku cukru we krwi. Nie mam zamiaru jednak twierdzić, że może zastąpić porządny posiłek. Ciężki wysiłek fizyczny przy jednoczesnym pozbawieniu się składników żywieniowych musi, siłą rzeczy, doprowadzić do hipoglikemii i tauryna nic tu nie pomoże. Nie można też budować chwiejnych teorii na temat wspomagania cukrzyków tym suplementem.

Tauryna nie jest jakimś niesamowitym dopalaczem energii. Nie oczekujcie po niej, że zadziała tak jak syntetyczne sterydy. Może jednak warto pokusić się o suplementację tym aminokwasem? Nie jest nawet zbyt drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też: