„Postęp technologiczny a sport u progu XXI wieku”

Vladimir M. Zatsiorsky to człowiek, którego dorobek stał się podwaliną współczesnej metodologii treningów siłowych. Nie przeczytacie o nim w kolorowych gazetkach dla kulturystów, jego nazwiska nie ma nawet w polskojęzycznej Wikipedii, ale to właśnie w oparciu o jego badania trenuje większość wyczynowych atletów. Najpierw pracował w Związku Radzieckim, a po upadku komunizmu rozpoczął współpracę z zachodnimi naukowcami i trenerami m. in z Wiliamem Kreamerem
Dostęp do książek Zatsiorsky’iego nie jest łatwy w naszym kraju. Praktycznie nie ma polskojęzycznych tłumaczeń. W celu zapoznania się z dorobkiem tego autora należałoby czytać po angielsku lub rosyjsku, przy czym z racji, iż są to prace naukowe, nie wystarczy tu pobieżna znajomość tych języków. Do tego dochodzi fakt mało przystępnych cen.
Książka „Postęp technologiczny a sport u progu XXI wieku” jest zapisem wykładu z seminarium z okazji nadania Zatsiorsky’iemu tytułu doktora honoris causa na AWF we Wrocławiu (1999r.). Można w niej znaleźć także fragment tłumaczenia znanej pozycji „Science and Practice of Streght Training”. Jest to więc swoisty przełom w polskojęzycznej literaturze przedmiotu. Jednak z racji małej objętości książeczkę należy bardziej potraktować, jako ciekawostkę niż źródło wiedzy. Choć dociekliwi kilka ważnych uwag i wskazówek znajdą i tu. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to pozycja dla miłośników tekstów ze znanych gazet, lecz przedsmak prawdziwej nauki zajmującej się treningiem siłowym. No i w tym wypadku cena nie przyprawi nikogo o zawał serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też: